Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Grupy tematów


Wiza, paszport i dowód osobisty

1Czy muszę mieć paszport, żeby wyjechać z Apollo Tour?

To zależy od kierunku. Polacy mogą podróżować bez paszportu do wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ale to nie wszystko, bo na sam dowód osobisty można też udać się do Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, na Gibraltar, do Gruzji, Turcji, Gujany Francuskiej, Macedonii, Polinezji Francuskiej, na Wyspy Kanaryjskie czy na wyspy Reunion. Wybierając się do Turcji, trzeba mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu.

Jak widać, również nie posiadając paszportu można wybrać się na egzotyczne wakacje poza Europę. Uwaga – przed wyjazdem warto sprawdzić, czy jego ważność będzie dłuższa niż wycieczka.

Przykładowo: jeśli wyjazd do Grecji jest planowany w datach 7 – 14 lipca 2019, to dowód osobisty powinien być ważny co najmniej do 15 lipca 2019, a ze względów bezpieczeństwa (np. opóźnienie lotu czy wypadek za granicą, którego nie da się przewidzieć) najlepiej o kilka dni dłużej.

2Mój paszport niedługo traci ważność. Czy mogę jechać na wakacje?

Podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, paszport musi być ważny co najmniej do końca wycieczki, a najlepiej o kilka dni lub tygodni dłużej. To istotne na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego dla komfortu podróżnego zaleca się, by paszport był ważny co najmniej dwa tygodnie od daty planowanego powrotu z wycieczki.

Wyjątkiem są niektóre kraje, do których potrzebna jest wiza. Aby ją dostać, trzeba niekiedy spełnić dodatkowe warunki dotyczące paszportu. I tak np. w Indiach paszport powinien być ważny rok po terminie wydania wizy, więc wiza może nie zostać wydana, jeśli paszport ma zbyt krótką ważność. Podobne przepisy obowiązują też w niektórych innych krajach, dlatego warto zadbać o wymianę paszportu na nowy co najmniej na 6-12 miesięcy przed utratą jego ważności.
W przypadku podróży do USA lub Kanady należy z kolei wypełnić online wnioski odpowiednio ESTA i eTA na najpóźniej 72 godziny od wylotu. Poniżej linki.

https://esta.cbp.dhs.gov/

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.html 

Wyjątkiem jest też Turcja, gdzie paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu.

3Co z krajami, do których potrzeba wizy? Czy uzyskam w tym jakąś pomoc?

Niestety o wizę trzeba zadbać samemu. W przypadku niektórych krajów można skorzystać też z pomocy firm, które pomagają w tym procesie.

W przypadku innych popularnych kierunków, jak Egipt czy Indonezja, ubieganie się o wizę następuje po przylocie na lotnisku i nie wymaga wizyt w ambasadach. W innych proces odbywa się on-line. 

Niektóre kraje, jak np. Dominikana, nie wymagają wizy, ale przy wjeździe trzeba okazać ważny bilet powrotny i środki wystarczające na utrzymanie się w czasie pobytu. W takich sytuacjach wycieczka wykupiona w biurze podróży może pomóc we wjeździe i zmniejszyć formalności, przed jakimi staje podróżny.


Bezpieczeństwo i zdrowie

1Czy przed wyjazdem powinienem się zaszczepić?

W przypadku podróży do krajów europejskich nie musisz się szczepić. Jeśli wybierasz się gdzieś dalej i masz wątpliwości, to na 1-2 miesiące przed podróżą pójdź do lekarza chorób tropikalnych lub medycyny podróży i zapytaj go o radę.

Jedynym obowiązkowym szczepieniem jest obecnie szczepionka przeciwko żółtej gorączce, o które trzeba zadbać na co najmniej 11 dni przed podróżą. Szczepionka uodparnia podróżnego na 10 lat. Obowiązuje ona podróżnych udających się do takich krajów jak:

Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela.

Osoby planujące udać się do Mekki w Arabii Saudyjskiej muszą mieć ważne szczepienie przeciwko chorobie meningokokowej.

2Mam wątpliwości, czy wybrany kierunek jest bezpieczny. Jak to sprawdzić?

Apollo Tour nie oferuje wycieczek do miejsc, które wiążą się z poważnym ryzykiem. Bezpieczeństwo naszych podróżnych traktujemy priorytetowo, a biura podróży, z którymi współpracujemy, stale monitorują sytuację w poszczególnych regionach świata i na bieżąco dostosowują do niej swoją aktualną ofertę turystyczną.

Jeśli nie jesteś pewien, czy w danym regionie jest bezpiecznie, sprawdź aktualne ostrzeżenia zamieszczone na stronie Minsterstwa Spraw Zagranicznych:

https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

Uwaga – zwracaj uwagę na pełną treść ostrzeżeń. Przykładowo w przypadku Korei Południowej MSZ wydał ostrzeżenie związane z napięciem na granicy z Koreą Północną, ale nie powinno ono powstrzymać podróżnego przed odwiedzeniem Seulu. Podobne ostrzeżenia dotyczą np. niektórych obszarów Izraela, co nie zmienia faktu, że rocznie tysiące polskich turystów wypoczywają nad Morzem Martwym.


Ubezpieczenia

1Kto jest ubezpieczycielem?

ERGO Reiseversicherung AG z siedzibą w Monachium
działająca przez Oddział w Polsce al. Grunwaldzka 413
80-309 Gdańsk

https://www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl

2Co to znaczy ubezpieczenie KL i KR?

KL – koszty leczenia
KR – ubezpieczenie od rezygnacji z podróży i rezygnacji z podróży wraz z przerwaniem podróży.
Oferujemy oba rodzaje ubezpieczeń.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEMAT POSZCZEGÓLNYCH PAKIETÓW (Pobierz PDF): 

Link do OWU: https://www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl/files/122/209/174/beztroskie_podroze_10_10_010.pdf

3Dlaczego niemieckie ubezpieczenie?

Podobnie jak wczasy z Niemiec, ubezpieczenia z niemieckich firm często mogą zaoferować większą ochronę i lepsze warunki. Dlatego zdecydowaliśmy się na zaoferowanie naszym klientom właśnie ubezpieczenia firmy ERGO Reiseversicherung AG z siedzibą w Monachium.

4Czy ubezpieczenie w niemieckiej firmie oznacza, że dokumenty będą po niemiecku?

Nie, firma ERGO Ubezpieczenia Podróży ma oddziały i infolinię w Polsce, a wszystkie dokumenty są dostępne po polsku.

5Kto może się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie może kupić:

  • pojedyncza osoba fizyczna
  • rodziny: maksymalnie dwie osoby pełnoletnie podróżujące z nie więcej niż 5 dzieci do 21 roku życia
  • grupa co najmniej 10 osób
6Jak można się ubezpieczyć?

Wystarczy, że poinformujesz nas w momencie kupowania wycieczki, że interesuje Cię ubezpieczenie. Dobierzemy odpowiednie i zadbamy o formalności.

7Na jaki okres można się ubezpieczyć?

Umowa ubezpieczenia może być zawarta na okres od 1 dnia do 1 roku. To znaczy, że jeśli planujesz narty zimą i dłuższe wakacje latem, możesz się od razu ubezpieczyć na cały rok z góry.

Standardowo ochrona ubezpieczeniowa wykupowana jest jednak na konkretną wycieczkę. Zaczyna się wraz z rozpoczęciem ubezpieczonej podróży i kończy się w uzgodnionym terminie, jednak nie później niż wraz z zakończeniem podróży. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego polisa zaczyna „działać” wraz z przekroczeniem granicy obcego państwa.

8Czy ubezpieczenie obejmuje też zgubienie lub kradzież bagażu?

Tak. Zależnie od wybranego pakietu, za zgubiony czy zniszczony bagaż swój czy rodziny można otrzymać od 800 do nawet 4000 złotych. Więcej szczegółów na temat poszczególnych pakietów >>

9Czy ubezpieczenie obejmuje też sprzęt narciarski?

Tak. W wyniku uszkodzenia lub utraty sprzętu można liczyć na odszkodowanie w wysokości 4 tys. złotych. Dodatkowo ubezpieczyciel gwarantuje częściowe pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu zastępczego, a także ratownictwa czy OC w przypadku problemów w górach czy na stoku. Dowiedz się więcej o pakiecie NARTY-SPORT.

10Kiedy zostanie wypłacone odszkodowanie?

O ile ubezpieczony w odpowiednim terminie (do 3 dni po zdarzeniu lub do 3 dni po ustaniu zdarzenia, jeśli wcześniej nie było to możliwe) powiadomi ERGO Ubezpieczenia Podróży o wypadku, ubezpieczyciel dokonuje wypłaty odszkodowania lub świadczenia w terminie 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia.

Gdyby w tym terminie wyjaśnienie okoliczności okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część odszkodowania lub świadczenia wypłaca się w terminie pierwotnym (30 dni).

Zwrot poniesionych kosztów następuje wyłącznie na podstawie oryginałów rachunków.

11Czego nie obejmuje ubezpieczenie?

Wszystkie wyjątki są wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia >>

12Nie zgadzam się z decyzją ubezpieczyciela. Co zrobić?

Przede wszystkim zawsze dbamy o to, by nie było żadnych sytuacji spornych i dlatego współpracujemy z najlepszym w naszej ocenie ubezpieczycielem. Na wszelki wypadek warto jednak wiedzieć, że skargi od decyzji ubezpieczyciela można składać w języku polskim na adres:

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa

W skardze należy podać swoje dane i krótko opisać sytuację oraz wskazać zarzuty wobec stanowiska zakładu ubezpieczeniowego, przytoczyć argumenty na potwierdzenie roszczeń i napisać, czego oczekujemy od Rzecznika.


Bagaż, lot i wylot

1Jaki bagaż mogę ze sobą zabrać?

To zależy od przewoźnika, który oferuje przelot na danej trasie. Zwykle jest to 15 – 23 kg. Szczegóły znajdziesz w ofercie konkretnych wycieczek.

2Czego nie można przewozić w bagażu?

Do bagażu podręcznego nie można pakować zapalniczek, noży, broni palnej, a nawet nożyczek. Leki i kosmetyki mogą mieć najwyżej 100 ml pojemności, ale łączna waga wszystkich kosmetyków nie może przekraczać 1 litra. Większe kosmetyki spakuj do bagażu głównego, który zostanie nadany w czasie odprawy. Poza bagażem podręcznym o wielkości podanej przez przewoźnika, możesz zabrać też płaszcz, koc, małą torebkę damską, szalik, parasol, laptop lub tablet.

W bagażu rejestrowanym w czasie odprawy nie powinno się przewozić cennych przedmiotów, jak pieniądze, biżuteria czy drogi sprzęt elektroniczny. Sprawdź też, jakich przedmiotów nie można wwozić do określonego kraju:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych 

Po wpisaniu wybranego kraju należy zapoznać się z informacjami z działu „cło”.

3Jak mogę przewozić leki i kosmetyki?

Leki i kosmetyki mogą mieć najwyżej 100 ml pojemności, ale łączna waga wszystkich kosmetyków nie może przekraczać 1 litra. Większe kosmetyki spakuj do bagażu głównego, który zostanie nadany w czasie odprawy. W drogeriach i niektórych aptekach możesz kupić zestawy opakowań podróżnych o odpowiedniej pojemności, do których możesz przełożyć kosmetyki.

Jeśli bierzesz leki na choroby przewlekłe lub insulinę i chcesz mieć je w bagażu podręcznym, powiedz nam o tym z wyprzedzeniem. Najlepiej, jeśli na lotnisku będziesz mógł pokazać zaświadczenie lekarskie po polsku i angielsku wyjaśniające, że potrzebujesz tego leku. Popularnych leków na przeziębienie, zatrucia itp. nie musisz nigdzie zgłaszać.

4Czy może się okazać, że do wybranego kraju nie można wwozić określonych przedmiotów?

Tak, dlatego warto sprawdzić to wcześniej. W niektórych krajach muzułmańskich może chodzić o alkohol, wieprzowinę czy pornografię. W celu uzyskania szczegółów warto udać się na stronę:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych 

Po wpisaniu wybranego kraju należy zapoznać się z informacjami z działu „cło”.

5Czy może okazać się, że nie można wwozić czegoś do Polski lub Niemiec w momencie powrotu?

Tak, głównie chodzi o rzeczy wykonane z surowca pochodzącego od dzikich zwierząt, szczególnie: torebki czy buty ze skóry węży i krokodyli, przedmioty z kości słoniowej, maści i leki na bazie tłuszczu zwierzęcego, alkohole z kobrą czy skorpionem. Nie można wwozić też koralowców, a także roślin zagrożonych wyginięciem i pamiątek z drewna tropikalnego.

Ograniczenia dotyczą też alkoholi. Można mieć przy sobie do 4 litrów wina niemusującego i16 litrów piwa, a także łącznie 1 litr mocnego alkoholu lub 2 litry wina musującego. Można też przewieźć 200 papierosów lub 250 g tytoniu.


Dzieci, osoby chore i niepełnosprawne

1Czy za wakacje dzieci/niemowląt obowiązuje taka sama cena, jak za dorosłych?

Zwykle nie, ale wszystko zależy od touroperatora. Sprawdź w naszym biurze, na które wczasy dzieci pojadą za darmo i jakie są ograniczenia wiekowe.

2Czy mogę wziąć do samolotu jedzenie dla niemowlęcia na czas lotu?

Tak, i nie jest ono wliczone do limitu bagażu podręcznego.

3Czy mogę zabrać ze sobą wózek dziecięcy?

Tak. Wózek składany nie jest wliczany do limitu bagażu i nie musisz zgłaszać wcześniej faktu jego posiadania. Ponieważ są one mniejsze i o wiele bardziej poręczne niż rozbudowane czy głębokie spacerówki, polecamy brać właśnie lekkie wózki składane na wakacje ze względu na wygodę zarówno podczas lotu i odprawy, jak i na miejscu. Wózek składany oddajemy obsłudze dopiero przy wejściu do samolotu przy schodach lub w rękawie, a nie przy odprawie bagażowej. Można go odebrać od obsługi tuż po przylocie.

4Jestem osobą niepełnosprawną i potrzebuję określonego sprzętu do poruszania się. Mogę go wnieść do samolotu?

Przy rezerwowaniu imprezy turystycznej, w której uczestniczyć ma osoba w jakiś sposób niepełnosprawna ruchowo, fakt taki jest zgłaszany do organizatora i linii lotniczej, która organizuje tzw. asystę na lotniskach wylotowym i przylotowym pomocną przy poruszaniu się w terminalach. Taka osoba ma też pierwszeństwo w odprawie itp.

Warto wiedzieć, że laski, kule i przyrządy ortopedyczne nie wliczają się do limitu bagażu. Jeśli chodzi o przewóz wózka inwalidzkiego,  to trzeba zgłosić go linii lotniczej z wyprzedzeniem.

5Cierpię na poważną chorobę. Nie jestem pewien, czy mogę brać udział w wycieczce.

Zarówno biura podróży, z jakimi współpracujemy, jak i my sami, mamy wiele lat doświadczenia w obsłudze klientów. Znajdowali się wśród nich również ci niepełnosprawni, z określonymi problemami zdrowotnymi itp. To, czy osoba z poważnymi problemami zdrowotnymi będzie mogła wziąć u dział w wyjeździe, często zależy od hotelu. Do nas należy zadbanie o to, by znaleźć taki z profesjonalną obsługą, która potrafi odpowiednio podejść do różnych klientów. Dlatego w razie wątpliwości daj nam znać z wyprzedzeniem, a postaramy się zrobić co w naszej mocy, by znaleźć odpowiedni hotel i wycieczkę.

6Złamałem nogę. Czy mogę jechać na wykupioną wycieczkę?

Z takimi sytuacjami również mieliśmy do czynienia. Wystarczy, że dasz nam znać wcześniej, a  zorganizujemy asystę z wózkiem inwalidzkim na lotniskach i oczywiście pracownika, który pomoże w pchaniu wózka.

7Mój stan zdrowia się pogorszył i nie mogę jechać na wakacje. Co teraz?

W naszym biurze można wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji (KR). Dzięki niemu jeśli stan zdrowia nie będzie Ci pozwalał na wyjazd, dostaniesz zwrot kosztów wycieczki nawet dla całej rodziny. Zapytaj o takie ubezpieczenie w momencie rezerwacji urlopu.


Wakacje z niemieckim biurem podróży

1Dlaczego wczasy z niemieckim biurem podróży są tańsze?

Polacy masowo na egzotyczne wakacje zaczęli jeździć zaledwie ok. 20 lat temu, podczas gdy niemiecki rynek usług turystycznych to kontakty i cenniki wypracowywane od kilkudziesięciu lat. Poza tym liczy się też efekt skali – Niemcy są większym krajem, a dodatkowo procentowo wciąż większa część tamtejszego społeczeństwa korzysta ze zorganizowanych wczasów, niż ma to miejsce w Polsce. To pozwala negocjować lepsze ceny i warunki wyjazdów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wśród niemieckich lotnisk są największe w Europie, a to daje przewoźnikom możliwość negocjacji zupełnie innych cen, niż może sobie na to pozwolić małe, polskie biuro podróży, korzystające z niewielkiego lokalnego lotniska.

Duże niemieckie biura podróży mają o wiele więcej klientów niż polskie, co pozwala im skorzystać z efektu skali i wytargować lepsze rabaty czy korzystniejsze bonusy. Poz tym Niemcy od lat kojarzą się z świetną obsługą klienta i dobrą organizacją, co można odczuć również porównując oferty współpracujących z nami biur podróży z tymi znanymi z polskiego rynku.  To dlatego zdarza się, że za tą samą lub niższą cenę niemieckie biuro podróży oferuje więcej niż polska wycieczka.

2Co wyróżnia niemieckie lotniska?

Lotnisko w Monachium i Frankfurcie znajdują się na liście dziesięciu największych w Europie. Pozwala to im oferować znacznie korzystniejsze warunki, niż lokalnym polskim lotniskom, co znajduje odzwierciedlenie w cenach lotów, a co za tym idzie – w cenach całych wycieczek.

Setki lotów dziennie to też gigantyczny wybór. Często nasi klienci, przyzwyczajeni do sztywnych terminów i pojedynczych lotów danym dniu czy tygodniul, jakie oferują polskie biura podróży, są zaskoczeni, jak elastyczne i bogate są pod tym względem oferty niemieckich biur podróży.

Niemieckie lotniska to też doskonała infrastruktura i usługi – każdy, kto spędził kiedyś kilka godzin na lotnisku w Monachium wie, że nie sposób się tam nudzić. To też szeroki wybór lotnisk i parkingów przy hotelach, restauracji czy punktów opieki i usług dla rodziców z dziećmi. Wszystko to składa się na całościowo lepsze doświadczenie i komfort podróży.

3Czy dotarcie do lotniska w Niemczech to problem?

Każdy, kto korzystał kiedyś z niemieckich autostrad wie, że standard podróży i szybkość nie równają się z praktycznie żadnym innym krajem na świecie. Niemcy pod tym względem zostawiają daleko w tyle również polskie autostrady, dlatego z wielu miast zachodniej Polski łatwiej dojechać do Berlina niż Warszawy.

Po dotarciu na miejsce pozostawienie samochodu ułatwiają parkingi przylotniskowe. Tu wybór jest znacznie szerszy niż w przypadku większości polskich lotnisk. Ofertę uzupełniają świetne hotele, pozwalające spędzić komfortowo noc przed czy po podróży lub wygodnie połączyć wycieczkę z niemieckiego lotniska ze zwiedzaniem któregoś z miast położonych u naszych zachodnich sąsiadów.

4Chciałbym zostawić samochód obok lotniska w Niemczech. Jak to zrobić?

Na naszej stronie i w biurze możesz zarezerwować również parking przy wybranym niemieckim lotnisku. Dzięki temu formalności związane z dotarciem na lotnisko są ograniczone do minimum. Zajmiemy się też transferem z lotniska do hotelu, jeśli nie został on uwzględniony w pakiecie operatora.

5Nie znam niemieckiego. Czy to będzie problem podczas wybierania oferty i samego wyjazdu?

Oczywiście nie – nasze biuro powstało właśnie po to, by przybliżać Polakom oferty niemieckich biur podróży. Zwalniamy ich z obowiązku przekopywania się przez oferty w obcych językach, pozostawiając im tylko wybór kierunku podróży. Temu służy też nasza nowa strona, na której jeszcze łatwiej znajdziesz szczegóły dotyczące ofert niemieckich przewoźników.

Większość zagranicznych hoteli i restauracji w kurortach to miejsca, w których swobodnie można porozumieć się po angielsku lub w którymkolwiek z innych popularnych języków. Niemiecki nie jest tu konieczny.

+48 513 38 00 77